Apie Scanoramą

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje, kiekvieną lapkričio mėnesį vykstantis keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Kasmet žiūrovams pristatoma daugiau kaip 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, rengiami susitikimai su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir galiausiai – kiekvienas festivalio dalyvis kviečiamas į akistatą su pačiu savimi.

Vertybinis pamatas

Nuolat augančio ir savo akiratį plečiančio kino forumo „Scanorama“ pagrindiniai tikslai nesikeičia – dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus.

Skandinaviška kultūra alsuojanti „Scanorama“ – tvirtų moralinių nuostatų festivalis, pagrindinį dėmesį skiriantis turinio kokybei, etinėms ir profesinėms vertybėms. „Scanorama“ nuo pat pradžių laikėsi tvirtų programos formavimo ir filmų atrankos kriterijų. Festivalis kritiškai žvelgia į nūdienos paviršutiniškus poreikius ir savo pavyzdžiu siekia įrodyti komercinės ir meninės sėkmės atskirtį.

Ne tik kinas

Nuo pirmųjų savo gyvavimo metų „Scanorama“ ne tik rodo filmus, bet ir organizuoja renginius. Kino industrijos profesionalų forumas „Scanoramos  kryptys“ yra skirtas kino kūrėjų, prodiuserių, pardavimų agentų ir kitų kino profesionalų bendradarbiavimo skatinimui tarp skirtingų šalių ir regionų. Per daugiau nei dešimt gyvavimo metų, koprodukcijos forume dalyvavo ir paskaitas skaitė tokie pasaulinio garso kino profesionalai kaip Krzysztofas Zanussis, Nikas Powellas, Michyo Yoshizaki , Yves Pasquier  ir kt.

„Scanorama“ domisi ne tik kino profesionalais, bet ir jaunaisiais talentais, todėl nuo 2008 metų į „Scanoramoje“ pradėta organizuoti konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“. Tai Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) trumpametražių filmų programa, siekianti ne tik atrasti, bet ir paskatinti geriausius Baltijos šalių talentus. Konkurso nugalėtojas, įvertintas kompetentingos tarptautinės žiuri, apdovanojamas galimybe naudotis kino gamybos paslaugomis būsimam kino projektui, o geriausiam lietuvių režisieriaus filmui  kasmet skiriamas 3000 Eur vertės piniginis prizas.

Žvilgsnis į praeitį

  • 2003 metais įkurtas kino festivalis prasidėjo kaip Šiaurės šalių kino forumas, į kino teatrų sales traukiantis išskirtinai skandinaviško kino gerbėjus.
  • Stiprūs draugystės ir bendradarbiavimo ryšiai su svarbiausiais Europoje vykstančiais Šiaurės šalių kino festivaliais (Ruano kino festivaliu Prancūzijoje, Liubeko Vokietijoje, Geteborgo Švedijoje ir kt.) „Scanoramai“ padėjo tapti didžiausiu Šiaurės šalių kino forumu Baltijos regione.
  • 2006 m. kino forumas „Scanorama“ tapo tarptautinio Europos kino festivalių tinklo „Alliance of Central and East European Film festivals“ nariu. Tais pačiais metais užsimezgė svarbi „Scanoramos“ draugystė su Austrijoje įsikūrusiu Tarptautiniu Linco kino festivaliu „Crossing Europe“.
  • Sparčiai augantis kino forumas ilgainiui plėtė ir savo geografinį lauką – būtent „Scanorama“ tapo pirmuoju Lietuvos kino festivaliu, pristačiusiu filmus ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje bei Šiauliuose.
  • 2009 metais „Scanorama“ tapo visos Europos šalių kino forumu.  Nors festivalio programos geografija išsiplėtė – Šiaurės Europos šalių programa ir šiandien išlieka svarbiu „Scanoramos“ akcentu.
  • 2017 m. Europos festivalių asociacija „Scanoramai“ suteikė savo kokybės ženklą.