Atidarymo diena prasidėjo pokalbiais apie lietuvių kiną | Scanorama - Europos šalių kino forumas

Atidarymo diena prasidėjo pokalbiais apie lietuvių kiną

Atidarymo diena prasidėjo pokalbiais apie lietuvių kiną

Šiandien prasideda prestižiškiausias rudens kino renginys – Europos šalių kino forumas Scanorama“. Festivalio atidarymo rytą įvyko programos Lietuvių kino premjeros“ pristatymas. Jo metu lietuvių kino režisieriai kalbėjosi apie dokumentiką, jos reikšmę, tikrovės ir kino santykį bei naujų filmų sukūrimo aplinkybes. Šioje programoje žiūrovai pamatys keturis naujausius lietuvių autorių ilgametražius dokumentinius filmus. Kaip teigia Gražina Arlickaitė, festivalio vadovė, šie filmai atskleis realybės sudėtingumą, su kuriuo susiduria filmuojami herojai.

„Lietuvių kino premjerų“ programoje žiūrovai išvys pripažintų ir dokumentiniame kine debiutuojančių režisierių darbus. Nacionalinės premijos laureatas, dokumentinio kino kūrėjas Audrius Stonys pristatys filmą „Kenotafas“. Poetas, dainininkas, kino ir teatro režisierius Vytautas V. Landsbergis parodys filmą „Trispalvis“. Vokiečių režisierė J. Jackie Baier – bendrą vokiečių ir lietuvių gamybos filmą „Julija“, o Ričardas Marcinkus – debiutinį savo ilgametražį filmą „Galutinis tikslas“.

G. Arlickaitė džiaugiasi, kad šiuos filmus jau lydi tarptautinių festivalių dėmesys. Režisieriaus R. Marcinkaus „Galutinis tikslas“ vos prieš kelias savaites buvo pakviestas dalyvauti lapkričio pabaigoje prasidėsiančiame prestižiniame Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje.

Tai filmas apie 55-erių metų Povilo kelionę iš kalėjimo į senelių prieglaudą, o iš jos – į gatvę. Čia vyras įninka į narkotikus ir, rodos, pasiekia visišką dugną. Visgi tamsiausioje realybėje atsiranda vilties galimybė. Jam tereikia kreiptis į reabilitacijos centrą. Povilas neskuba priimti sprendimo. Kaip sako G. Arlickaitė, filmo pavadinimas turi simbolinę prasmę filmo protagonistui. Režisierius sakosi stengęsis neteisti ir neteisinti pagrindinio herojaus, o bandyti išlaikyti distanciją. Anot jo, tai kartu netiesioginis pasakojimas ir apie jį patį kaip režisierių.

Kitame svarbiame kino festivalyje – Venecijoje – buvo pristatytas ir vokiečių režisierės J. Jackie Baier filmas „Julija“. Tai sukrečianti transseksualės Julijos iš Klaipėdos istorija. Būdama vos 18-os ji išvyko į Berlyną, buvo parduota į prostitucijos verslą, o dabar, sulaukusi trisdešimties, yra fiziškai ir emociškai išsekusi. Režisierė su kūrybine grupe leidosi skausmingais herojės keliais – nuo Berlyno iki gimtojo uostamiesčio. Filmo pristatyti į „Scanoramą“ atvyksta pati režisierė.

„J. Jackie Baier renkasi nepopuliarias, skaudžias ir sudėtingas temas. Jos filmų protagonistai – visuomenės užribio žmonės. Kontroversiški jų portretai ir šokiruoja, ir traukia. Tokia ir jos filmo „Julija“ herojė. Ar ištiesite jai ranką?“ – klausia G. Arlickaitė, festivalio vadovė.

Naujausias V. V. Landsbergio filmas „Trispalvis“, anot G. Arlickaitės, yra duoklė visiems Lietuvos partizanams, jų idealizmui ir žygdarbiui, klojusiam pamatus šių dienų Lietuvos Nepriklausomybei. Filme kalbinami dvylika buvusių partizanų ir jų ryšininkų. Klausantis jų kalbų bei partizaniškų dainų, filme dėliojasi kinematografinis pokario žmogaus portretas. To, kuris, anot režisieriaus, nepabūgo okupantų, neprisitaikė prie jų priespaudos ir išėjo kovoti už laisvę.

Nacionalinės premijos laureatas A. Stonys „Scanoramoje“ parodys filmą „Kenotafas“ – istoriją apie bevardį trijų kareivių kapą po ąžuolu. Tai savotiškas detektyvinis pasakojimas apie filmo kūrybinę grupę ir archeologų komandą, kuri kasasi gilyn į žemę, kad atrastų prieš 70 metų užkastą paslaptį. Režisierius pasakoja, jog filmas turėjo baigtis palaikų perlaidojimu, tačiau kūrybinė grupė susidūrė su biurokratija.

„Lietuvių poetinės dokumentikos autoriteto A. Stonio filmai visada laukiami ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Naujame filme jis atskleidžia režisieriaus gebėjimą skverbtis į realybę – tiesiogine ir perkeltine prasme – ieškant atsakymo į svarbius būties klausimus“, – teigia G. Arlickaitė.

„Kenotafo“ premjera įvyks lapkričio 9 dieną, „Galutinio tikslo“ – lapkričio 10 dieną, „Julijos“ – lapkričio 11 d., o „Trispalvio“ – lapkričio 13 dieną. Vienuoliktasis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 7–17 d. Vilniuje, lapkričio 14–24 d. Kaune, lapkričio 14–17 d. Klaipėdoje, lapkričio 23–24 d. Šiauliuose.