Goethe’s salonas SCANORAMOJE 7 filmai – 7 kartos | Scanorama - Europos šalių kino forumas

Goethe’s salonas SCANORAMOJE 7 filmai – 7 kartos

Goethe’s salonas SCANORAMOJE 7 filmai – 7 kartos

Šiemet beveik dešimtmetį trunkančią SCANORAMOS draugystę su Goethe’s institutu vainikuoja festivalyje duris atvėręs „Goethe salonas“. Jame pristatomi 7 vokiški kino filmai, sukurti 7 kartas atstovaujančių režisierių.
 

1.
Jauniausia režisierė – tai Joya Thome, gimusi 10-ajame XX a. dešimtmetyje. Režisieriaus amato ji mokėsi pas savo tėvą, režisierių Rudolfą Thome. Jos visai šeimai skirtame filme „Nyndorfo karalienė“ pasakojama mergaitės istorija, kuriai nuobodu tiesiog būti paprasta mergaite ir kuri prisijungia prie įžūlių berniūkščių gaujos. Pabaigoje ji netgi tampa šios kompanijos vadeiva. Taigi, tai filmas apie stiprią mergaitę.

2.
Šiek tiek vyresnę kartą atstovauja 9-ajame XX a. dešimtmetyje gimęs Julianas Radlmaieris. Jis buvo dar per jaunas, kad galėtų savo kailiu patirti komunistinės santvarkos kasdienybę, tačiau sugebėjo sukurti itin komišką bei groteskišką satyrą apie šią ideologiją. Režisūros meno J. Radlmaieris mokėsi pas legendinį režisierių Wernerį Schroeterį.

3.
Ana-Felicia Scutelnicu gimė 8-ajame XX a. dešimtmetyje Moldovoje. Ji yra dirbusi režisieriaus asistente pas vokiečių dokumentinio kino kūrėją Volkerį Koeppą ir rumunų režisierių Christianą Mungiu. Festivalyje rodomas filmas „Anišoara“ – puikiai įvertintas jos baigiamasis darbas Vokietijos kino ir televizijos akademijoje (DFFB) Berlyne.

4.
Valeska Grisebach gimė 7-ajame XX a. dešimtmetyje. Jos mokytojas buvo pats Michaelis Haneke. Iki šiol ji nėra sukūrusi daug filmų. Tačiau visi filmai, kuriuos ji sukūrė, tapo Berlynalės hitais. V.Grisebach filme „Vesternas“ vaizduojamas savotiškas Rytų konfliktas su Vakarais.

5. Andresas Veielis gimė 6-ajame XX a. dešimtmetyje. Jis yra daugelio jaunų dokumentinio kino kūrėjų ikona. Režisūros šis kino menininkas mokėsi pas lenkų režisierių Krzysztofą Kieslowskį. A.Veielio naujausias filmas pasakoja apie „socialinės skulptūros“ pradininką Josephą Beuysą. Šis menininkas 1982 metais festivalyje „documenta“ pristatė savo projektą „7000 ąžuolų“, kurio šūkis buvo „Mums nereikia miesto administracijos, mums reikia miesto apželdinimo“.

6. Werneris Herzogas sukūrė apie 100 filmų, vieną iš jų filmavo Lietuvoje. Šis režisierius gimė 5-ajame XX a. dešimtmetyje, jo pavyzdžiai kino pasaulyje buvo 3-ojo dešimtmečio režisieriai ir kino istorikai. Kai sunkiai susirgo W.Herzogo idealas, kino kritikė Lotte Eisner, jis pėsčiomis nuėjo iš Miuncheno į Paryžių tam, kad galėtų ją aplankyti. Savo žinomiausius vaidybinius filmus W.Herzogas sukūrė kartu su tarptautine kino žvaigžde, aktoriumi Klausu Kinskiu, vaidinusiu tokius įsimintinus vaidmenis, kaip Agirė, Fickaraldas, Voicekas ir Nosferatu. Klausas Kinskis kaip grafas Drakula–Nosferatu atrodo labai įtikinamai. Taip yra todėl, kad vaiduoklį jis ne tik vaidino, bet ir iš tiesų juo buvo savo realiame gyvenime.

7. Pirmąjį filmą apie vampyrus „Nosferatu“ sukūrė Friedrichas Wilhelmas Murnau (1921). Grafas Orlokas / Nosferatu, kurį vaidina Maxas Schreckas, yra šiurpus ir keliantis siaubą, tai puikus aktorinio meno pavyzdys. F.H. Murnau „Nosferatu“ iki šių dienų yra vertinamas kaip vienas geriausių kada nors sukurtų siaubo filmų. „Scanoramos“ uždarymo kūriniui originalų garso takelį parašė kompozitorius Marius Salynas. Po „Nosferatu“ pasirodymo F.H. Murnau gavo pirmąjį kvietimą į Holivudą, kur po 5 metų ir persikėlė gyventi. Pirmajam savo filmui „Saulėtekis“ kurti jis panaudojo lietuvišką scenarijų ir pelnė už šį kūrinį 3 „Oskarus“.
 

Linkime maloniai praleisti laiką su vokišku kinu!