Mieli bičiuliai, | Scanorama - Europos šalių kino forumas

Mieli bičiuliai,

Mieli bičiuliai,

Labai karšta šių metų vasaros pradžia nelauktai priminė dar 1969-aisiais Raimundo Vabalo sukurtą filmą „Birželis – vasaros pradžia“.

Būtent šį saulėtą mėnesį buvo formuojama „Scanoramos“ rudens vizija, klojami jos pamatai, ryškinami akcentai. Taigi birželis – ne tik vasaros, bet ir „Scanoramos“ pradžia.

Filmai, kaip ir žmonės, kiekvienas turi savo sėkmės ar nesėkmės likimą, išlieka, užsimiršta, tampa klasika. Ilgoje skirtingų šalių ir skirtingų režisierių filmų juostoje, kuri sukasi didelių ir mažų festivalių ekranuose, aidi paprastas, todėl ir amžinas klausimas – kaip būti laimingu toje mažoje būties atkarpėlėje, kuri vadinama žmogaus gyvenimu? Būdamas vienas, žmogus ieško kito žmogaus, būdamas kartu, ilgisi savo prarastos/atsisakytos laisvės. Tai amžina kolizija, inspiravusi daugybę kūrinių. Atskiras filmas – tai tik vieno bandymo būti laimingu istorija, tik vienas laimės (nelaimės) veidų. Melancholija, ironija, tragizmas, filosofinis žvilgsnis suteikia tiems veidams unikalią spalvą. Pakartoti jų neįmanoma. Kartojasi tik troškimas siekti laimės.

Tačiau troškimai nebūtinai pildosi, laimė nebūtinai įgyja sėkmės pavidalą. „Holivudiškos istorijos mums nešauna į galvą“ (broliai Dardenne‘ai). Gyvenimas šiuolaikiniam žmogui siunčia įvairiausius išbandymus. Oriai (arba ne) pasitikti nelaimes, artimo ar savo mirtį, ištverti (arba ne) būties įtampas, užgesinti (arba ne) savyje žmogiškumo vulkaną. Laimės siekimas reikalauja jėgų, kartais baugina pralaimėjimais, silpnumo akimirkomis. Vertybių išsaugojimo arba praradimo istorijos čia ir dabar atsiskleidžia įvairiausiose erdvėse ir labai netikėtais pavidalais. Žmogus ir besikeičiantis pasaulis – tokia naujosios „Scanoramos“ pagrindinė tema. Ji natūraliai išplaukia iš neseniai sukurtų, bet jau į klasikos statusą pretenduojančių kūrinių, asociatyviai siejasi su tikrąją klasika, padedančia atverti žmogaus dvasios ir gyvenimo realybės klodus.

Filmai tradiciškai suguls į specialias programas, festivalis mirgės jaunų režisierių ir iškilių meistrų vardais, padės atrasti nežinomus ir pamatyti ilgokai lauktus filmus, susitikti su garsiais svečiais, sekti programos „Naujasis Baltijos kinas“ konkurso intrigą.

Didžioji „Scanoramos 2011“ naujiena – tai pirmą kartą Lietuvoje vykstantis Baltijos jūros regiono šalių ir Japonijos koprodukcijos forumas. Jauni ir daug žadantys kino talentai iš Europos ir Japonijos – jų bus net dvidešimt, iškilūs moderatoriai, lektoriai, pasaulio kino įžymybės bus čia, „Scanoramoje“. Forumo metu ne tik vyks paskaitos, diskusijos ir filmų peržiūros, bet bus galima išgirsti ir jaunųjų talentų projektų pristatymus. O ateityje galbūt sulauksime ir šiame renginyje užsimezgusio bendros gamybos projekto su Japonija.

Turite kalendorių? Pasižymėkite pagrindines datas:

„Scanorama“ Vilniuje – lapkričio 10-20 dienomis;
„Scanorama“ Kaune – lapkričio 17-27 dienomis;
„Scanorama“ Klaipėdoje – lapkričio 24-27 dienomis.

Koprodukcijos forumas „Baltijos regiono šalys – Japonija“ („BSR – Japan“) Vilniuje lapkričio 11-13 dienomis.

Iki gražaus ir turiningo rudens,

Jūsų,

Gražina Arlickaitė