Mielieji „Scanoramos“ bičiuliai | Scanorama - Europos šalių kino forumas

Mielieji „Scanoramos“ bičiuliai

Mielieji „Scanoramos“ bičiuliai

„Scanorama“ švenčia savo gimtadienį – mums jau penkiolika metų. Norėjome ir save, ir žiūrovus pasveikinti kaip reta galinga programa, pateikdami Europos kino vaizdą kiek galima įdomesniais skerspjūviais. Į „Scanoramos“ aruodą neatsitiktinai pateko stipriausi metų filmai – Auksinės palmės šakelės laimėtojo, Rubeno Östlundo, „Kvadratas“,  Berlyno Auksinio lokio laureatės, Ildiko Enyedi, „Kūnas ir siela“, Kanų žiuri apdovanojimą pelniusio Andrejaus Zviagincevo „Nemeilė“, Kanų konkursinės programos dalyvių Michaelio Hanekes „Laiminga pabaiga“ ir Sergejaus Loznicos „Nuolankioji“.

Šalia jų surinkome ypač gausų derlių įdomių, talentingų ir kūrybingų debiutų. „Kepėjas“ (rež. Ofiras Raulis Graizeris), „Gulbinas“ (rež. Ása Helga Hjörleifsdóttir), „Buvusioji“ (rež. Katja Wik), „Dede“ (rež. Mariam Khatchvani), „Dar“ (rež. Onur Saylak) – tai bandymas susivokti šiandienos vertybių pasaulyje, kino kalbos gaivumas ir vaiski emocinė atmosfera.

Šiais metasi girdimas ryškus moterų balsas – net pusės programą sudarančių filmų kūrėjos yra moterys. Tai akivaizdu ir lietuviškoje programoje. Džiaugiamės režisierės Eglės Vertelytės filmo „Stebuklas“ kelionėmis po pasaulio didžiuosius ekranus ir įsimintinu seserų Samulionyčių debiutu „Močiute, Guten Tag!“  Atgaivinsime ir lietuvių kino istoriją – pristatysime Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių retrospektyvą „Būsenos ir portretai“, jubiliejų švenčiantį aktorių Regimantą Adomaitį jubiliejiniame filme „Suaugusių žmonių žaidimai“, pirmąjį išlikusį lėlių animacijos filmą „Storulio sapnas“.

Šiuolaikines Europos kino programas apjuosia Luchino Visconti ir Michaelio Hanekes retrospektyvos, liudijančios klasika tapusių filmų sąšaukas su šiandiena.

Specialiųjų seansų programa atvers duris į kitus žemynus, papildydama Europos kino peizažą pasaulinio kino kontūrais.  Originalias kino formas mėgstantiems žiūrovams pasiūlysime naują programą „Galvok ką nori“, naktinėtojus kviesime į vėlyvuosius seansus „Naktinės būtybės“, pristatysime Lietuvoje mažai žinomą Slovėnijos kiną.  

Festivalio pabaigoje nuskambės niūraus grožio simfonija – Friedricho Wilhelmo Murnau „Nosferatu. Siaubo simfonija“ (1922) ir specialiai jam kompozitoriaus Mariaus Salyno sukurtas garso takelis. Tegul tai bus kontrastas žaismingam atidarymo filmui – britišku humoru žaižaruojančiai Sally Potter juostai „Vakarelis“.

Iki greito ir malonaus pasimatymo!