„Scanoramoje“ – intymi pažintis su tragiško likimo fotografu Vitu Luckumi | Scanorama - Europos šalių kino forumas

„Scanoramoje“ – intymi pažintis su tragiško likimo fotografu Vitu Luckumi

„Scanoramoje“ – intymi pažintis su tragiško likimo fotografu Vitu Luckumi

Daug dėmesio lietuviškai dokumentikai kasmet skiriantis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet žiūrovams pristato dar vieną premjerą – naujausią režisierės Giedrės Žickytės dokumentinį filmą „Meistras ir Tatjana“. Iškilminga jo premjera „Scanoramoje“ įvyks lapkričio 15-ąją, „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre.

Filme „Meistras ir Tatjana“ žiūrovų laukia pažintis su vienu įdomiausių ir talentingiausių praėjusio amžiaus Lietuvos fotografų – Vitu Luckumi. Tragiško likimo fotografas tapo pirmuoju pralaužusiu romantinę Lietuvos fotografijos mokyklos tradiciją. Nesiskirdamas su fotoapratu, V. Luckus keliavo po visą Sovietų Sąjungą, o jo gyvenime netrūko nei bemiegų darbo naktų, nei iki paryčių trunkančių vakarėlių.

Maištingas kūrėjas ne tik daug dirbo, bet ir karštai mylėjo. Bohemiškuose namuose jo visad laukdavo gražuolė žmona Tatjana. G. Žickytės filmo pavadinimas išduoda, kad jame žiūrovų laukia pažintis ne tik su V. Luckaus kūryba, bet ir su Vito bei Tatjanos meilės istorija.

G. Žickytė, siekdama atskleisti kuo įvairiapusiškesnį fotografo portretą, filme kalbina žmones, kurie buvo V. Luckaus draugai, bendražygiai ir net priešai, tačiau reikšmingiausia jo asmenybės liudininke tapo būtent Tatjana Luckienė-Aldag, V. Luckaus našlė, šiuo metu gyvenanti JAV.

„Amerikoje sukūrusi kitą šeimą, Tatjana nesiekė dėmesio ir ilgai niekam nepasakojo apie dramatiškai aistringą jųdviejų su V. Luckumi gyvenimą. Todėl labai džiaugiuosi, kad sulaukusi mano prašymo papasakoti apie Vitą, jį sutiko kartu su manimi leistis į prisiminimus“, – pasakojo G. Žickytė. Tatjana Luckienė-Aldag viešės „Scanoramoje“ ir dalyvaus filmo premjeroje lapkričio 15 d.

Pačios G. Žickytės, pažintis su V. Luckaus kūryba truko ne vienerius metus. Studijuodama žurnalistiką, dėstytojo Skirmanto Valiulio paskaitoje ji pirmą kartą išgirdo šio fotografo vardą, o vėliau darė interviu su Lietuvoje viešėjusiu olandų žurnalistu, kuris išleido knygą apie V. Luckaus kūrybą. Tačiau netrukus režisierė fotografą ir jo kūrybą pamiršo. Tik po dešimtmečio G. Žickytė vėl grįžo prie šios temos, pradėjo gylintis į V. Luckaus darbus ir ryžosi sukurti dokumentinį filmą. „Vytas Luckus tapo mano gyvenimo dalimi“, – pasakojo G. Žickytė.

G. Žickytė ne naujokė „Scanoramoje“. 2011 metais festivalyje buvo pristatytas debiutinis ilgametražis dokumentinis režisierės filmas „Kaip mes žaidėmė revoliuciją“. Po premjeros „Scanoramoje“ filmas apkeliavo daugiau nei 20 tarptautinių festivalių.

Lapkričio 6-ąją prasidėjęs Europos šalių kino forumas „Scanorama“ Vilniuje vyks iki lapkričio 16 d., Kaune festivalis viešės lapkričio 13–23 d., Klaipėdoje – lapkričio 13–16 d., o Šiauliuose – lapkričio 22–23 d.