„Scanoramos“ atidaryme – apdovanojimas Gražinai Arlickaitei ir komedija apie šiuolaikinį žmogų | Scanorama - Europos šalių kino forumas

„Scanoramos“ atidaryme – apdovanojimas Gražinai Arlickaitei ir komedija apie šiuolaikinį žmogų

„Scanoramos“ atidaryme – apdovanojimas Gražinai Arlickaitei ir komedija apie šiuolaikinį žmogų

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje įvyko iškilminga 13-ojo Europos šalių kino forumo „Scanorama“ atidarymo šventė. Principinga filmų atranka garsėjantis didžiausias rudens kino festivalis Lietuvoje kone visą lapkričio mėnesį žiūrovus kvies žiūrėti, pažinti ir patirti įdomiausias kino istorijas iš visos Europos.

Jau tryliktus metus skaičiuojančios „Scanoramos“ atidarymą lydėjo gausus būrys garbingų svečių, nuoširdūs sveikinimai ir net apdovanojimas festivalio direktorei ir meno vadovei Gražinai Arlickaitei.

„Jūs nė neįsivaizduojate, kaip man malonu ištarti tradicinį sveikinimą ir šioje salėje pamatyti tiek daug pažįstamų, kasmet laukiamų ir mielų veidų“, – renginio pradžioje pasveikinusi svečius, G. Arlickaitė nuoširdžiai dėkojo festivalio rėmėjams, draugams ir „Scanoramos“ komandai.

Susirinkusią publiką sveikino ir Lietuvos Respublikos kultūros viceministrė Patricija Poderytė, o iškilmingas kalbas vainikavo Lenkijos Respublikos ambasadoriaus Jarosław Czubiński  apdovanojimas G. Arlickaitei.

„Scanoramos“ direktorė bei meno vadovė, kinotyrininkė ir mokslų daktarė G. Arlickaitė buvo apdovanota „Auksiniu kryžiumi už nuopelnus“ dėl ilgamečio darbo vystant lenkų-lietuvių bendradarbiavimą kinematografijos meno sklaidos srityje. Kiekvienais metais į „Scanoramos“ programą įtraukiami lenkų kino kūriniai, pasaulinio garso lenkų kino režisieriaus Krzysztof Zanussi prieš porą metų buvo pakviestas būti festivalio žiuri nariu.

Po oficialios vakaro dalies, atidarymo svečiai buvo pakviesti žiūrėti atidarymo filmą – norvegų režisieriaus Ole Giævero naujausią darbą „Prieš gamtą“ (Out of Nature, 2014). Tai Toronto kino festivalyje pristatyta ir Norvegijos nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Amanda“ bei Berlyno kino festivalyje įvertinta filosofinė komedija apie žmogų, kuris turi daug – gerą darbą, šeimą, jaukius namus, bet širdyje jaučiama tuštuma jam neduoda ramybės.

„Šio žmogaus abejonės dėl savo gyvenimo pažįstamos daugeliui šiuolaikinių žmonių, todėl save šiame filme ras ne vienas „Scanoramos“ žiūrovas – nuolat ieškantis ir turintis daug klausimų“, – apie atidarymo filmą pasakoja G. Arlickaitė.

Džiugiai paskelbus beveik dvi savaites truksiančio festivalio pradžią, „Scanoramoje“ žiūrovų lauks ne tik dvylika kino programų, kuriose daugiau nei šimtas filmų, bet ir reginių gausa.

Jau šįvakar, penktadienį, festivalio lankytojai laukiami siaubo komedijų naktyje „Ateiviai, zombiai ir poniai“. Beveik septynių valandų trukmės programoje – aštuoni filmai iš juodojo humoro tėvynės Didžiosios Britanijos, taip pat JAV, Kanados, Čekijos ir net Naujosios Zelandijos.

Lapkričio 14 d., šeštadienį, Nacionalinėje dailės galerijoje vyks jau vienuoliktą kartą organizuojamas kino industrijos renginys „Scanoramos kryptys“. Šių metų renginys, skirtas projekto vystymo ir parengiamųjų darbų temoms, aprėps prodiusavimo kūrybiškumą, skirtingų projektų valdymą režisūros srityje ir sėkmingą filmų pardavimą. Šiemet „Scanoramos krypčių“ renginyje su  Lietuvos kino industrijos profesionalais ir naujokais, savo patirtimi dalinsis svarbiausius pasaulio kino apdovanojimus pelnę režisieriai ir prodiuseriai bei lektoriai.

Lietuviškos dokumentinės premjeros 13-ojoje „Scanoramoje“ pradžiugins ir teatro gerbėjus. Režisierius Jokūbas Vilius Tūras pristatys filmą „Apie Joną“, kuriame supažindinama su legendiniu Lietuvos teatro ir kino režisieriumi Jonu Vaitkumi, o režisierė Akvilė Gelažiūtė pakvies į filmo „Deminas: dvi tvirtovės“ premjerą apie jauną teatro pedagogikos studentą, kuriantį  etiudą „Žiedų valdovo“ tema.

Tradiciškai „Scanoramoje“ žiūrovų lauks ir įdomios pažintys su filmų kūrėjais. Į „Scanoramą“ atvyksta Antonythasanas Jesuthasanas – pagrindinis Kanuose „Auksinę palmės šakelę“ laimėjusio filmo „Dypanas“ aktorius, kino režisierius Björnas Hlynuras Haraldssonas, Gruzijos režisierė Salomé Alexi, „Oskaro“ laureatas, režisierius Matas Kirkby iš Didžiosios Britanijos ir kiti kino pasaulyje pripažinti kino kūrėjai bei aktoriai.

Šiemet žiūrovų lauks ir maloni naujiena – „Scanoramos“ mecenatas draudimo bendrovė „If“ kiekvienam festivalio žiūrovui, įsigijusiam bilietą į bet kurį filmą, dovanoja draudimą nuo gaisro namuose, kuris nelaimės atveju padengs nuostolius iki 10 000 eurų. Draudimas galios viso filmo metu bei dvi valandas prieš jį ir po jo.

Ištikimiausiems festivalio žiūrovams kasmet suteikianti galimybę pigiau įsigyti dešimties bilietų abonementų, rytoj „Scanorama“ padovanos dar vieną abonementų akciją. Lapkričio 6 d., penktadienį, nuo 11 val. iki pat vidurnakčio – 5 bilietų abonementas kainuos 20 eurų. Ši akcija vyks „Forum Cinemas“ kino teatruose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Abonementus bus galima įsigyti ir internetu.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 5–22 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.