Šiandien Kaune ir Klaipėdoje prasideda „Scanorama“ | Scanorama - Europos šalių kino forumas

Šiandien Kaune ir Klaipėdoje prasideda „Scanorama“

Šiandien Kaune ir Klaipėdoje prasideda „Scanorama“

Šiandien prestižiškiausio kino renginio – Europos šalių kino forumo „Scanorama“ – kelionė prasideda Kaune ir Klaipėdoje. Šiuose miestuose žiūrovų laukia įsimintinos kino dienos su ryškiausiais festivalio filmais. Kaune „Scanoramą“ atidarys „Oskarui“ pristatyta ir Vilniuje pilnas sales surinkusi iraniečio Asgharo Farhadi „Praeitis“, o Klaipėdoje – prancūzės Emmanuelle’ės Bercot filmas su kino legenda Catherine Deneuve „Ji jau pakeliui“.

„Nuo pirmųjų festivalio metų rodome filmus ir Kaune, ir Klaipėdoje, pažįstame šių miestų žiūrovus. Tai atviri, įsiklausantys ir reiklūs kino mylėtojai“, – sako dr. Gražina Arlickaitė, festivalio direktorė.

Festivalio Kaune atidarymui pasirinkta šių metų Kanų kino festivalyje rodyta A. Farhadi drama „Praeitis“. Kaip teigia G. Arlickaitė, šis nepamirštamas filmas užduos toną visai programai Kaune. Ji bus stipri, reikalaujanti iš žiūrovų susikaupimo ir verčianti dar ilgai diskutuoti po seansų.

Šis filmas – tai Mari, jos buvusio vyro Ahmado, naujo jos draugo Samiro, jo mažamečio sūnaus ir Mari dukters Liusi sudėtingų santykių istorija. Ahmadas atvyksta pas Mari į Paryžių sutvarkyti teisinių skyrybų reikalų. Jie nebemyli vienas kito. Jų susitikimas tėra formalumas. Bet vyras pastebi, jog tarp Mari ir jo buvusios podukros Liusi tvyro įtampa. Kas dėl to kaltas? Nelauktai pradeda vertis praeities paslaptys.

Prancūzų aktorė Bérénice Bejo už Mari vaidmenį Kanuose atsiėmė geriausios aktorės prizą. Anot kritikų, filmas žiūrovą panardina į vienatvės ir melancholijos paženklintą sudėtingų žmonių gyvenimą. Jie gyrė nepriekaištingą ir kitų aktorių vaidybą bei precizišką, jokios nereikalingos detalės netrikdomą scenarijų. G. Arlickaitės teigimu, tai vienas geriausių jos matytų filmų šių metų Kanų kino festivalyje –  meistriškai surežisuota ir suvaidinta drama.

Kauniečiai išvys Berlyno kino festivalyje triumfavusią „Vaiko poziciją“ (rež. Călinas Peteris Netzeras), Kanų kino festivalyje už režisūrą įvertintą „Heli“ (rež. Amatas Escalante’ė), pagrindiniu Roterdamo kino festivalio prizu apdovanotą „Kareivę Žaną“ (rež. Danielis Hoeslas), geriausio aktoriaus prizą Karlovi Varų kino festivalyje gavusį filmą „XL“ (rež. Marteinnas Tórssonas) ir tame pačiame festivalyje geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą pelniusį „Vamzdį“ (rež. Vitalijus Manskis), daugiau nei 30 apdovanojimų turintį „Žudymo aktą“ (rež. Joshua Oppenheimeris, Christine Cynn) ir kt.

Kaune bus parodyti ir lietuviški dokumentiniai filmai – Vytauto V. Landsbergio „Trispalvis“, Audriaus Stonio „Kenotafas“. Režisieriai pristatys filmus, atsakys į publikos klausimus. Bus parodytas ir Ričardo Marcinkaus dokumentinis filmas „Galutinis tikslas“, kuris jau sulaukė tarptautinių festivalių dėmesio. Lapkričio pabaigoje jo laukia premjera Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje.

Klaipėdoje „Scanoramą“ pradės Berlyno kino festivalio konkursinėje programoje pristatytas E. Bercot filmas „Ji jau pakeliui“. Jame pagrindinę heroję Betę suvaidino charizmatiškoji C. Deneuve. Kaip teigia režisierė, šis filmas buvo kurtas būtent šiai aktorei – be jos jis neįsivaizduojamas.

Tai šiltas ir jausmingas pasakojimas apie Betę, kuri gyvenime, rodos, turi viską – gražią šeimą, savo restoraną, buvusios „Mis Bretanė“ titulą. Tačiau moteriai kažko trūksta. Vieną dieną ji sėda į automobilį ir išvažiuoja nežinoma kryptimi. Tikslas – kad kas nors pavaišintų cigarete. Netikėtai Betės pakeleiviu tampa jos vienuolikmetis anūkas. Jis privers žaviąją močiutę iš naujo pamilti gyvenimą ir jo staigmenas.

Ir Kaune, ir Klaipėdoje žiūrovai pamatys konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ 1-ąją programą. Joje bus parodyti šeši trumpametražiai lietuviški filmai, besivaržantys dėl geriausio Baltijos šalių jaunojo kūrėjo trumpametražio darbo ir geriausio lietuviško trumpametražio filmo.

Kaune „Scanorama“ vyks lapkričio 14–24 d., Klaipėdoje – lapkričio 14–17 d. Dvi dienas – lapkričio 23–24 d. – festivalis vyks ir Šiauliuose.