Startuojame! Lapkričio šeštąją atversime jau dvyliktąją Scanoramą. | Scanorama - Europos šalių kino forumas

Startuojame! Lapkričio šeštąją atversime jau dvyliktąją Scanoramą.

Startuojame! Lapkričio šeštąją atversime jau dvyliktąją Scanoramą.

Klausiate, kas naujo bus šiais metais? Atsakymas paprastas – filmai, kūrėjų vardai, aktorių veidai, visas programas (o jų Scanoramoje per dešimt) vienijančios temos, įžvalgos, diskursai, diskusijos su kūrėjais, nerodytų filmų atradimai ir kt.

Šiais metais kaip reta įdomūs žanrų deriniai – nuo šiuolaikinio europietiško vesterno iki juodojo humoro, grotesko, parodijos. Puikūs filmai, puikūs aktoriai, raiškus stilius. Specialiųjų seansų skiltyje pristatome tuos geografiškai nutolusius nuo Europos kino kūrėjus, kurie žinomi pasaulyje, bet nelabai girdėti ir pažįstami Lietuvos publikai. Atvežame būrį įdomių svečių, kviečiame į išskirtines retrospektyvas. Dvyliktoji Scanorama bus gyva, veržli, kvies į dialogą apie vertybes, europietišką tapatumą ir tiesiog siūlys mėgautis geru kinu.

Ką darome kitaip? Keičiame savo industrinio renginio kryptį, kuri konceptualiai sutvirtina mūsų konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ pozicijas, plačiau žvelgiame į lietuvių kino praeities lauką, ypač principingai renkamės premjeras, sveikiname jubiliatus. Trumpametražio kino fanams sugrąžiname „Šiaurės pašvaistę“, vėlyvo vakaro pramogas mėgstančius žiūrovus kviečiame į naktinius seansus.

Filosofiniai, egzistenciniai, moraliniai klausimai, vertybių tema ypač ryškiai formuoja šių metų programos filmų siužetus. Kinas neduoda atsakymų, jis klausia, beldžiasi į sąžinę, nepalieka abejingų salėje. Gyvename neramų laiką – karai, socialinės prarajos, skurdas, savižudybės, totali vienatvė totalios komunikacijos eroje. Ar jau prarasta viskas, ar dar įmanoma išsaugoti vertybes ir į jas atsiremti? Šiuo požiūriu išskirtinė reikšmė tenka Scanoramos dokumentikai ir ukrainiečių režisieriaus Sergėjaus Loznitsos filmui „Maidanas“, kuriame į vieną tautos veidą susilieja tūkstančiai likimų. Režisierius apgalvotai nesinaudoja kinematografiniu judrumu, jo kamera nebėgioja ir netyrinėja kiekvieno atskirai. Jis siunčia pasauliui žinią, kuri sukrečia pati savaime. Gal būtent todėl Kanų kino festivalio publika be išlygų priėmė šį filmą, kurį režisieriui buvo leista kurti ir pildyti iki pat festivalio pradžios.

Nuo premjeros Kanuose (gegužės mėnesį) iki dabar ne tik Maidanas, bet ir Rytų Ukraina nusidažė krauju. Demokratija pergyvena vieną didžiausių pastarojo šimtmečio išbandymų. Todėl šių metų Scanoramos dokumentinių filmų programa „Neišgalvotas gyvenimas“ tampa savotišku kamertonu tikrumo siekiančiam, bet išgalvotam pasaulio ir šiuolaikinio žmogaus paveikslui, kurį tveria vaidybinio kino metrai, pasakodami gyvenimo padiktuotas socialines dramas, narpliodami moralinio pasirinkimo klausimus, kurdami metaforiškas ramybės ir taikos erdves tarp kariaujančių krantų ar realybėje atverdami šiuolaikinį Kristaus kančios kelią.

Susitikime Scanoramoje, pasvarstykime šias problemas.

 

Nuoširžiai Jūsų,

Dr. Gražina Arlickaitė